Лёсик (jyrnalist) wrote,
Лёсик
jyrnalist

Черемшинське диво. Дива Луганщини. №12Сьогодні ми завершуємо розповідь про дванадцять унікальних куточків Луганщини

Нам залишилося розповісти про останнє, але від цього не менш прекрасне диво. Ми назвали його Черемшинським. І поєднали у ньому три унікальних об’єкти – Королівські скелі, Провальський дуб та Провальський степ. Всі ці дива розташовані між селами Провалля та Черемшино Свердловського району. Це – унікальний куточок природи на промисловому сході України. Завдяки заповідному статусу тут вдалося зберегти лісостепову природу у її первозданному вигляді. А гірська ділянка біля Королівських скель є просто неповторною для степової Луганщини. Юлія Левицька закликає кожного відвідати ці місця, а головне – голосувати за лот №12.

Провальський степ простягається на території майже шестисот гектарів. Два його відділення – Грушівське та Калинівське, розкидаються між селами Провалля та Черемшино Свердловського району. З усіх боків унікальну ділянку природи оточують терикони шахт. А у середині відділення Луганського заповідника «Провальський степ» – справжня Луганська Швейцарія. Абсолютно нетиповий для нашої області рельєф. Пагорби, вкриті зеленою травою, приваблюють численні отари овець, і нагадують скоріше краєвиди Кавказу. В одному місці вони сягають висоти у триста з лишком метрів і різко обриваються вниз. Королівські скелі - це одна з найвищих точок Донецького Кряжу. Вони тягнуться вздовж річки Верхнє провалля на півтора кілометри.

Юлія Левицька, журналіст: «За переказами у цих місцях мандрувала Катерина Друга. Біля королівських скель у неї зламалася карета. І поки лагодили колесо, цариця насолоджувалася навколишніми краєвидами. Можливо звідси і пішла назва скель – королівські».

Провалля – одне з найстаріших поселень регіону. Свою історію починає з кінця вісімнадцятого століття. Тут селилися козаки. Наприкінці дев’ятнадцятого століття тут створили кінний завод. Якби він зберігся, був би п’ятим в області. А колись кіннота відомого Будьонного чи не наполовину складалася саме з провальських коней. Після війни кінзавод розформували і створили радгосп. А заповідник утворили тисячу дев’ятсот сімдесят п’ятого року, коли побачили, що радгоспні тварини знищують унікальну природу. На пам'ять про коней в селі досі збереглися кілька будівель. В одній з них сільрада, в іншій – була контора радгоспу, ще в одній – клуб. Свідком всіх цих людських перепитій міг бути провальський дуб, що є пам’ятником природи. Його гілля на двадцять метрів сягають у небо. А вік велетня, за підрахунками вчених – близько трьохсот років.

Андрій Бондаренко, керівник відділення Луганського заповідника Провальський степ: «Создание заповедника в 75 году позволило сохранить территорию, хоть и небольшую, всего в 600 га в том виде девственном, в котором она была. А режим заповедания позволил сохранить эти степи, с участками байрачных лесов от выпасов, техники и других воздействий человека».

На початку двадцятого століття вчені-ботаніки характеризували ландшафт Провалля як лісостеповий, що для нашої області є незвичайним. Тепер ліси тут збереглися здебільшого біля річок Верхнє Провалля та Калинова. Серед усіх заповідників країни Провальский степ відрізняється найбільшим флористичним багатством. На мові науковців це сполучення звучить як різнотравно-типчаково-ковилово-луковий степ. Дерева, квіти, трави, мохоподібні, лишайники. Тільки грибів сто вісімдесят два види. А ковили, що квітне улітку, аж вісім. Навесні тут квітнуть проліски, хохлатки, лісові фіалки, тюльпани, адоніси, мигдаль, степові півонії. Багато рослин занесені до червоної книги і не збереглися ніде в країні. Серед унікальних рослин, що зустрічаються в степах все рідше, простріл луговий.

Квіти прострілу квітнуть, навіть якщо температура повітря нульова. Чашечка квітки являє собою увігнуте дзеркало, що збирає сонячне світло. І температура усередині квітки сягає плюс восьми. З прострілом, названим у народі сон-травою, пов’язано багато легенд та повір’їв. За одним з них, якщо покласти квітку прострілу під подушку, насниться віщий сон.

Фауна Провальського степу характеризується сумішшю степових, лісових, та напівпустельних видів. Тут мешкають сорок п’ять видів ссавців, сто сімдесят чотири види птахів, дев’ять видів плазунів, шість видів земноводних. Найбільш характерні для провалля – ховрахи, тушканчики, зайці, куріпки, жайворонки, зябліки. А колись тут мешкала найбільша з літаючих птахів – дрофа. Її вага складала шістнадцять кілограмів. Зникли завдяки діяльності людини і стрепет, вівсянка, співочий та чорний дрозди.

Костянтин Прилепський, керівник туристичного сайту: «Учитывая то, что это один из немногих участков земли, не завешенных линиями электропередач, не застроенных. Для любителей подышать свежим воздухом, посмотреть на первозданную природу, на степи. + 1.53 я думаю, что если организовать соответствующую инфраструктуру, народ туда потянется».

Негативний вплив людини ні ці унікальні місця продовжується. Тварини та рослини найбільш чутливі до змін у навколишньому середовищі. І на відміну від людини не можуть швидко пристосуватися до змін у повітрі, ґрунті та харчуванні. Зберегти унікальну природу Провалля для майбутніх поколінь – ось головне завдання. Адже це – унікальний резерват дикої природи в тісному оточенні аграрного і промислового ландшафту.


Автор: Юлія Левицька
--------------------
обои для рабочего стола
Tags: Луганское чудо, видео
Subscribe

 • Когда в Луганск пришла война?

  Когда в Луганск пришла война? Сложно сказать! Когда появились танки? Или когда сбили самолет? Или когда автоматчики начали бегать по центру города?…

 • Любовь дается не каждому! Не дала - ищи другую!

  Пообщался со своей бывшей. Ну знаете, есть у них привычка возвращаться в твою жизнь, как только ты о них и думать уже забыл. То ли убедиться, как ты…

 • В Луганске взрів на газопроводе

  В оккупированном Луганске очередной взрыв на газопроводе! Сепары уже пытаются повесить вину на ВСУ, хотя просто сами криворукие идиоты! За…

promo jyrnalist august 9, 2013 11:55 4
Buy for 100 tokens
Всю ночь снилось, что народный депутат Украины, а по совместительству почетный гражданин Луганщины Александр Сергеевич Ефремов - резидент Камеди клаба. И рассказывал политик в стиле Павла Воли жутко смешную историю про один из центров связи, созданный только для того, чтобы координировать работу…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments